Czas na rozliczenie VAT od samochodów za marzec

23 maja 2014

img4

W piątek mija termin na złożenie deklaracji za ubiegły miesiąc. Wyjaśniamy na przykładach, kiedy stosować w niej jeszcze przepisy o podatku od aut sprzed 1 kwietnia, a kiedy już nowe regulacje

Nowelizacja ustawy o VAT spowodowała problemy z rozliczeniem podatku od towarów i usług od nabytych lub leasingowanych samochodów, a także paliwa do nich oraz wydatków eksploatacyjnych.

Do końca marca podatnicy mogli odliczyć od wydatków na nabycie lub leasing samochodów osobowych 60 proc. podatku naliczonego, nie więcej niż 6 tys. zł. Od paliwa do nich w ogóle nie można było odliczać podatku, z kolei od wydatków eksploatacyjnych przedsiębiorcy odliczali cały VAT.

Od 1 kwietnia zasady się zmieniły. Obecnie istotne jest to, czy auto jest wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej, czy do celów mieszanych – służbowych i prywatnych. Zasadniczo, jeśli samochód osobowy jest wykorzystywany do celów mieszanych, można odliczyć 50 proc. VAT od wydatków na nabycie lub leasing, a także od wydatków eksploatacyjnych. Nadal w ogóle nie można odliczać podatku od wydatków na paliwo (zmieni się to 1 lipca 2015 r.).